C&K Components U215J91CQE22
U215J91CQE22 picture photo
Mfg. Part Number
U215J91CQE22
Brief Description
SWITCH ROCKER SP3T 5A 120V
Datasheet Download
U215J91CQE22.pdf
Availability of U215J91CQE22
QUANTITY
U215J91CQE22 Order Process
Ship out your order
Specifications of U215J91CQE22
Internal Part NumberEIS-U215J91CQE22
CircuitSP3T
Switch FunctionMom-On-Mom
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypePaddle
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StylePC Pin
Ingress Protection-
FeaturesJumper needed to achieve triple throw
Panel Cutout DimensionsRectangular - 15.24mm x 12.70mm
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)U215J91CQE22
Related LinksU215J9, U215J91CQE22 Datasheet, C&K Components Distributor
U215J91CQE22 Details Description
Related parts for U215J91CQE22
IC DSP 24BIT FIXED POINT 196-BGA datasheet.pdf
Connector Header 23 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS VERT 2MM SMD datasheet.pdf
8327-13 COND PUNCH datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 1W 12V 83MA OUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA3070 23MM WHT datasheet.pdf
CABLE FFC .5MM TYPE 1 45P 100MM datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 2.9A TO277A datasheet.pdf
RES SMD 9.1K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf