Amphenol Industrial PT06P-12-8S(SR)
PT06P-12-8S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT06P-12-8S(SR)
Brief Description
CONN PLUG 8POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT06P-12-8S(SR).pdf
Availability of PT06P-12-8S(SR)
QUANTITY
PT06P-12-8S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06P-12-8S(SR)
Internal Part NumberEIS-PT06P-12-8S(SR)
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions8
Shell Size - Insert12-8
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06P-12-8S(SR)
Related LinksPT06P-1, PT06P-12-8S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06P-12-8S(SR) Details Description
Related parts for PT06P-12-8S(SR)
RES SMD 84.5K OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS 1.27MM GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT HSG 3POS .250 BLUE datasheet.pdf
CONN HDR 11POS VERT 2MM TIN T/H datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 9 A OLIVE datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 2.2KOHM LEAD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 136MHZ 6CLCC datasheet.pdf
DC/DC CONV 5V +/-12V 30W UFRM datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 8A 10.1 MOHM SMD datasheet.pdf