Amphenol Industrial PT06P-14-15S(152)
PT06P-14-15S(152) picture photo
Mfg. Part Number
PT06P-14-15S(152)
Brief Description
CONN PLUG 15POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT06P-14-15S(152).pdf
Availability of PT06P-14-15S(152)
QUANTITY
PT06P-14-15S(152) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06P-14-15S(152)
Internal Part NumberEIS-PT06P-14-15S(152)
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Ingress Protection-
Shell Material, Finish-
Contact Finish-
FeaturesPotted
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06P-14-15S(152)
Related LinksPT06P-14, PT06P-14-15S(152) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06P-14-15S(152) Details Description
Related parts for PT06P-14-15S(152)
CAP FILM 0.013UF 3% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS .100" R/A GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 82.5 OHM 1% 10W datasheet.pdf
SVZ 7.62HP/06/180SH180 SN BK datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
D4N-6C72 datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 8.66K OHM 0.1% 1/5W 1506 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE PIN datasheet.pdf