Amphenol Industrial PT06P-18-11SX(002)
PT06P-18-11SX(002) picture photo
Mfg. Part Number
PT06P-18-11SX(002)
Brief Description
CONN PLUG 11POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT06P-18-11SX(002).pdf
Availability of PT06P-18-11SX(002)
QUANTITY
PT06P-18-11SX(002) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06P-18-11SX(002)
Internal Part NumberEIS-PT06P-18-11SX(002)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions11
Shell Size - Insert18-11
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Anodic Coating (Alumilite)
Contact FinishGold
FeaturesPotted
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06P-18-11SX(002)
Related LinksPT06P-18-, PT06P-18-11SX(002) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06P-18-11SX(002) Details Description
Related parts for PT06P-18-11SX(002)
CONN EDGECARD 62POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 60V 60A EPM15 datasheet.pdf
POT 1K OHM 2W HYBRITRON LINEAR datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Controller Analog, PWM Dimming Backlight 28-HTSSOP datasheet.pdf
RES SMD 4.12 OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES 17.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 34.4K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
MODULE XBEE W/WIRE ANT datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRGHT SKT datasheet.pdf