Amphenol Industrial PT06P-18-32P(152)
PT06P-18-32P(152) picture photo
Mfg. Part Number
PT06P-18-32P(152)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 32POS INLINE PIN
Datasheet Download
PT06P-18-32P(152).pdf
Availability of PT06P-18-32P(152)
QUANTITY
PT06P-18-32P(152) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06P-18-32P(152)
Internal Part NumberEIS-PT06P-18-32P(152)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, Finish-
Contact Finish-
FeaturesPotted
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06P-18-32P(152)
Related LinksPT06P-18, PT06P-18-32P(152) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06P-18-32P(152) Details Description
Related parts for PT06P-18-32P(152)
CONN SPRING 14POS SNGL .255 SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 300VWM 482VC DO214AB datasheet.pdf
TERM BLOCK 5.00MM 7POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 4A 28V datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES 16.2K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf