Amphenol Industrial PT06P-20-39S(152)
PT06P-20-39S(152) picture photo
Mfg. Part Number
PT06P-20-39S(152)
Brief Description
CONN PLUG 39POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT06P-20-39S(152).pdf
Availability of PT06P-20-39S(152)
QUANTITY
PT06P-20-39S(152) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06P-20-39S(152)
Internal Part NumberEIS-PT06P-20-39S(152)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Ingress Protection-
Shell Material, Finish-
Contact Finish-
FeaturesPotted
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06P-20-39S(152)
Related LinksPT06P-20, PT06P-20-39S(152) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06P-20-39S(152) Details Description
Related parts for PT06P-20-39S(152)
CONN EDGECARD 60POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS SGL 1.25MM NATRL datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 2A 500VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 31.35MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES 2.43K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 54.9KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 5SKT R/A PCB datasheet.pdf
XCEDE LEFT 4PVH 6COL datasheet.pdf
OSC VCTCXO 49.152MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
BG STTSHLD 4X6" 100EA datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf