Amphenol Industrial PT06P-22-32P
PT06P-22-32P picture photo
Mfg. Part Number
PT06P-22-32P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 32POS INLINE PIN
Datasheet Download
PT06P-22-32P.pdf
Availability of PT06P-22-32P
QUANTITY
PT06P-22-32P Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06P-22-32P
Internal Part NumberEIS-PT06P-22-32P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions32
Shell Size - Insert22-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesPotted
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06P-22-32P
Related LinksPT06P-, PT06P-22-32P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06P-22-32P Details Description
Related parts for PT06P-22-32P
FUSE GLASS 7A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONVERTER DC-DC 1.5VIN 3.0A HRZ datasheet.pdf
VARISTOR 29.5V 1KA DISC 14MM datasheet.pdf
RES 1.33M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.6A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS PC MNT SKT MINI datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
RES 210 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 1A 8HTSOP-J datasheet.pdf
CAP CER 30PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
SW MINI SPDT HINGE LEVER 250V datasheet.pdf