Amphenol Industrial PT06SE-12-10PY(SR)
PT06SE-12-10PY(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT06SE-12-10PY(SR)
Brief Description
CONN PLUG 10POS INLINE PIN
Datasheet Download
PT06SE-12-10PY(SR).pdf
Availability of PT06SE-12-10PY(SR)
QUANTITY
PT06SE-12-10PY(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06SE-12-10PY(SR)
Internal Part NumberEIS-PT06SE-12-10PY(SR)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06SE-12-10PY(SR)
Related LinksPT06SE-12, PT06SE-12-10PY(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06SE-12-10PY(SR) Details Description
Related parts for PT06SE-12-10PY(SR)
IC MULTIPLEXER 16X1 28CDIP datasheet.pdf
RES 191K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CARDEDGE 60POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
MARKER PINS PRINTED W/UP TO 3DGT datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X17.78MM T766 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 6W datasheet.pdf