Amphenol Industrial PT06SE-12-10S(023)
PT06SE-12-10S(023) picture photo
Mfg. Part Number
PT06SE-12-10S(023)
Brief Description
CONN PLUG 10POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT06SE-12-10S(023).pdf
Availability of PT06SE-12-10S(023)
QUANTITY
PT06SE-12-10S(023) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06SE-12-10S(023)
Internal Part NumberEIS-PT06SE-12-10S(023)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06SE-12-10S(023)
Related LinksPT06SE-12, PT06SE-12-10S(023) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06SE-12-10S(023) Details Description
Related parts for PT06SE-12-10S(023)
CONN HEADER .100 DUAL STR 44POS datasheet.pdf
IC ADC 12BIT HS LC2MOS 24SOIC datasheet.pdf
RES SMD 430K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 61.9KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TRIMMER 200 OHM 1W LEADS datasheet.pdf
CONN DIN PLUG 32POS R/A GOLD datasheet.pdf
TUBING PTFE NATURAL 1000' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 280V 28A datasheet.pdf
CIRCUIT BRKR MAG-HYDR LEVER 60A datasheet.pdf