Amphenol Industrial PT06SE-14-12S(024)
PT06SE-14-12S(024) picture photo
Mfg. Part Number
PT06SE-14-12S(024)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 12POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT06SE-14-12S(024).pdf
Availability of PT06SE-14-12S(024)
QUANTITY
PT06SE-14-12S(024) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06SE-14-12S(024)
Internal Part NumberEIS-PT06SE-14-12S(024)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Zinc Cobalt Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06SE-14-12S(024)
Related LinksPT06SE-14, PT06SE-14-12S(024) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06SE-14-12S(024) Details Description
Related parts for PT06SE-14-12S(024)
CONN SOCKET IDC 14POS W/STR GOLD datasheet.pdf
LED PANEL NEON DATALITE RED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf