Amphenol Industrial PT06SE-14-12S(476)
PT06SE-14-12S(476) picture photo
Mfg. Part Number
PT06SE-14-12S(476)
Brief Description
CONN PLUG 12POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT06SE-14-12S(476).pdf
Availability of PT06SE-14-12S(476)
QUANTITY
PT06SE-14-12S(476) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06SE-14-12S(476)
Internal Part NumberEIS-PT06SE-14-12S(476)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Black Zinc Cobalt Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06SE-14-12S(476)
Related LinksPT06SE-14, PT06SE-14-12S(476) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06SE-14-12S(476) Details Description
Related parts for PT06SE-14-12S(476)
RES ARRAY 15 RES 6.8K OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONSOLE SYSTEM DEEP DESK UNIT datasheet.pdf
625 DIP HDR SCRW MACH CONTACT datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 40W datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 25V X7R 1206 datasheet.pdf