Amphenol Industrial PT06SE-14-12S
PT06SE-14-12S picture photo
Mfg. Part Number
PT06SE-14-12S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 12POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT06SE-14-12S.pdf
Availability of PT06SE-14-12S
QUANTITY
PT06SE-14-12S Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06SE-14-12S
Internal Part NumberEIS-PT06SE-14-12S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06SE-14-12S
Related LinksPT06SE, PT06SE-14-12S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06SE-14-12S Details Description
Related parts for PT06SE-14-12S
JUMPER-H1501TR/A3048V/H1501TR 8" datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 5V HS 8-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH LIMIT WHEEL PLUNG SPDTX2 datasheet.pdf
SCR INV STUD 80A 200V TO-94 datasheet.pdf