Amphenol Industrial PT06SE-14-18SW
PT06SE-14-18SW picture photo
Mfg. Part Number
PT06SE-14-18SW
Brief Description
CONN PLUG 18POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT06SE-14-18SW.pdf
Availability of PT06SE-14-18SW
QUANTITY
PT06SE-14-18SW Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06SE-14-18SW
Internal Part NumberEIS-PT06SE-14-18SW
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06SE-14-18SW
Related LinksPT06SE-, PT06SE-14-18SW Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06SE-14-18SW Details Description
Related parts for PT06SE-14-18SW
RES 160K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 62 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS R/A LONG LATCH datasheet.pdf
CAP CER 5100PF 50V 1111 datasheet.pdf
PASS THRU STANDARD MOUNT - BLACK datasheet.pdf
RES 20.5 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
Connector Socket 25 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
CAP FILM 8200PF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf