Amphenol Industrial PT06SE-14-19SW(SR)
PT06SE-14-19SW(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT06SE-14-19SW(SR)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 19POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT06SE-14-19SW(SR).pdf
Availability of PT06SE-14-19SW(SR)
QUANTITY
PT06SE-14-19SW(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06SE-14-19SW(SR)
Internal Part NumberEIS-PT06SE-14-19SW(SR)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06SE-14-19SW(SR)
Related LinksPT06SE-14, PT06SE-14-19SW(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06SE-14-19SW(SR) Details Description
Related parts for PT06SE-14-19SW(SR)
RES SMD 18.7KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 7.15K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC VGA INTERFACE 16-SSOP datasheet.pdf
LOCKING LATCH KIT,G-SERIES datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A UNSHLD datasheet.pdf
LINK, FINISHED datasheet.pdf
LITEPIPE FLEX RED TRANSP 6" datasheet.pdf
SURGE ARRESTOR FOR 1 POLE 600V datasheet.pdf