Amphenol Industrial PT06SE-14-19SW(SR)
PT06SE-14-19SW(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT06SE-14-19SW(SR)
Brief Description
CONN PLUG 19POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT06SE-14-19SW(SR).pdf
Availability of PT06SE-14-19SW(SR)
QUANTITY
PT06SE-14-19SW(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06SE-14-19SW(SR)
Internal Part NumberEIS-PT06SE-14-19SW(SR)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06SE-14-19SW(SR)
Related LinksPT06SE-14, PT06SE-14-19SW(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06SE-14-19SW(SR) Details Description
Related parts for PT06SE-14-19SW(SR)
IC PWR MOSFET DRIVER N-CH 24-DIP datasheet.pdf
FUSE AUTO 3A 32VDC BLADE datasheet.pdf
DIODE ZENER 25V 500MW SOD123 datasheet.pdf
TVS DIODE 90VWM 145.6VC AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 21A 1000W datasheet.pdf
RES 4.12K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 6.04K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 91V 3W DO216AA datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS SKT datasheet.pdf