Amphenol Industrial PT06SE-18-32S(SR)LC
PT06SE-18-32S(SR)LC picture photo
Mfg. Part Number
PT06SE-18-32S(SR)LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 32POS STRGHT SKT
Datasheet Download
PT06SE-18-32S(SR)LC.pdf
Availability of PT06SE-18-32S(SR)LC
QUANTITY
PT06SE-18-32S(SR)LC Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06SE-18-32S(SR)LC
Internal Part NumberEIS-PT06SE-18-32S(SR)LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesStrain Relief
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06SE-18-32S(SR)LC
Related LinksPT06SE-18, PT06SE-18-32S(SR)LC Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06SE-18-32S(SR)LC Details Description
Related parts for PT06SE-18-32S(SR)LC
CAP ALUM 220UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 35V 20% 2312 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DIP 16POS .2" 24V datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS WALL MNT PINS datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 70A W 150VAC datasheet.pdf
CONN SCSI RCPT SMD GOLD 29POS datasheet.pdf