Amphenol Industrial PT06SE-24-61PY
PT06SE-24-61PY picture photo
Mfg. Part Number
PT06SE-24-61PY
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 61POS INLINE PIN
Datasheet Download
PT06SE-24-61PY.pdf
Availability of PT06SE-24-61PY
QUANTITY
PT06SE-24-61PY Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06SE-24-61PY
Internal Part NumberEIS-PT06SE-24-61PY
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06SE-24-61PY
Related LinksPT06SE-, PT06SE-24-61PY Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06SE-24-61PY Details Description
Related parts for PT06SE-24-61PY
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1.47K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V 1111 datasheet.pdf
RES SMD 280 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
SURFACE CONDITION D/F DISC TR 3" datasheet.pdf
MACHINE SCREW PAN SLOTTED M5 datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 3W DO216AA datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 0.33 OHM datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB datasheet.pdf
500 TB WIR PRO 45D HI/T datasheet.pdf
RES 665 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf