Amphenol Industrial PT06SE18-32S(470)
PT06SE18-32S(470) picture photo
Mfg. Part Number
PT06SE18-32S(470)
Brief Description
CONN PLUG 32POS W/SOCKETS CRIMP
Datasheet Download
PT06SE18-32S(470).pdf
Availability of PT06SE18-32S(470)
QUANTITY
PT06SE18-32S(470) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06SE18-32S(470)
Internal Part NumberEIS-PT06SE18-32S(470)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Black Zinc Cobalt Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06SE18-32S(470)
Related LinksPT06SE18, PT06SE18-32S(470) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06SE18-32S(470) Details Description
Related parts for PT06SE18-32S(470)
IC OPAMP CFA 270MHZ 8DIP datasheet.pdf
IC BATT CHRGR CONST I/V 3A24SOIC datasheet.pdf
TRIMMER 1M OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 250MA 1.95 OHM datasheet.pdf
SENSOR PRESS 100PSIA ANALOG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
RES 100K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE PIN datasheet.pdf