Amphenol Industrial PT06SP-20-41S
PT06SP-20-41S picture photo
Mfg. Part Number
PT06SP-20-41S
Brief Description
CONN PLUG 41POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT06SP-20-41S.pdf
Availability of PT06SP-20-41S
QUANTITY
PT06SP-20-41S Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06SP-20-41S
Internal Part NumberEIS-PT06SP-20-41S
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Contact FinishGold
FeaturesPotted
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C