Amphenol Industrial PT06SP-22-55S(SR)
PT06SP-22-55S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT06SP-22-55S(SR)
Brief Description
CONN PLUG 55POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT06SP-22-55S(SR).pdf
Availability of PT06SP-22-55S(SR)
QUANTITY
PT06SP-22-55S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06SP-22-55S(SR)
Internal Part NumberEIS-PT06SP-22-55S(SR)
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C