Amphenol Industrial PT06W-20-16PW
PT06W-20-16PW picture photo
Mfg. Part Number
PT06W-20-16PW
Brief Description
CONN PLUG 16POS INLINE PIN
Datasheet Download
PT06W-20-16PW.pdf
Availability of PT06W-20-16PW
QUANTITY
PT06W-20-16PW Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06W-20-16PW
Internal Part NumberEIS-PT06W-20-16PW
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C