Amphenol Industrial PT07A-12-10S(001)
PT07A-12-10S(001) picture photo
Mfg. Part Number
PT07A-12-10S(001)
Brief Description
CONN RCPT 10POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
PT07A-12-10S(001).pdf
Availability of PT07A-12-10S(001)
QUANTITY
PT07A-12-10S(001) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT07A-12-10S(001)
Internal Part NumberEIS-PT07A-12-10S(001)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Bright Cadmium Plated
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT07A-12-10S(001)
Related LinksPT07A-12, PT07A-12-10S(001) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT07A-12-10S(001) Details Description
Related parts for PT07A-12-10S(001)
CAP FILM 0.047UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
CONN RECEPT/CAP 3POS MATE-N-LOK datasheet.pdf
FUSE GLASS 8A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
IC UP SUPERVISOR LP 16-TQFN datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1.1A 8DFN datasheet.pdf
XFRMR T1/E1/CEPT/ESDN-PRI 1:2.4 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf