Amphenol Industrial PT07A-12-3S(023)
PT07A-12-3S(023) picture photo
Mfg. Part Number
PT07A-12-3S(023)
Brief Description
CONN RCPT 3POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
PT07A-12-3S(023).pdf
Availability of PT07A-12-3S(023)
QUANTITY
PT07A-12-3S(023) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT07A-12-3S(023)
Internal Part NumberEIS-PT07A-12-3S(023)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions3
Shell Size - Insert12-3
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT07A-12-3S(023)
Related LinksPT07A-12, PT07A-12-3S(023) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT07A-12-3S(023) Details Description
Related parts for PT07A-12-3S(023)
SOCKET PWR ENTRY 1P 2.0MM SNAPIN datasheet.pdf
RES SMD 820 OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 12V datasheet.pdf
IC SMART PWR SSR ISO POWERSO10 datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
RES 390K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES 3.74K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 47.5K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
PLC SPLITTER 1X2 P-GRADE 1M datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 200MW SOD323 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 2.5V datasheet.pdf