Amphenol Industrial PT07A-14-19P
PT07A-14-19P picture photo
Mfg. Part Number
PT07A-14-19P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19 POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
PT07A-14-19P.pdf
Availability of PT07A-14-19P
QUANTITY
PT07A-14-19P Order Process
Ship out your order
Specifications of PT07A-14-19P
Internal Part NumberEIS-PT07A-14-19P
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT07A-14-19P
Related LinksPT07A-, PT07A-14-19P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT07A-14-19P Details Description
Related parts for PT07A-14-19P
BOARD TERMINAL DBL TURRET 19POS datasheet.pdf
IC XDCP DUAL 32TAP 12.5K 14TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 100MHZ 100TQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
RES 1 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 6 Position 0.100" (2.54mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf
CAP CER 15PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf