Amphenol Industrial PT07A-22-21S(SR)
PT07A-22-21S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT07A-22-21S(SR)
Brief Description
CONN RCPT 21POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
PT07A-22-21S(SR).pdf
Availability of PT07A-22-21S(SR)
QUANTITY
PT07A-22-21S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT07A-22-21S(SR)
Internal Part NumberEIS-PT07A-22-21S(SR)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions21
Shell Size - Insert22-21
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT07A-22-21S(SR)
Related LinksPT07A-22, PT07A-22-21S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT07A-22-21S(SR) Details Description
Related parts for PT07A-22-21S(SR)
TVS DIODE 53VWM 85VC AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 14.31818MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 130MHZ 14SO datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 1.5A 100 MOHM TH datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN 05VOUT datasheet.pdf
OPTOISO 5KV OPEN COLL 8DIP GW datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 5MM datasheet.pdf
RES 2.37K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS SKT datasheet.pdf
Connector Socket 68 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP FILM 13NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf