Amphenol Industrial PT07A-22-41S(SR)
PT07A-22-41S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT07A-22-41S(SR)
Brief Description
CONN RCPT 41POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
PT07A-22-41S(SR).pdf
Availability of PT07A-22-41S(SR)
QUANTITY
PT07A-22-41S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT07A-22-41S(SR)
Internal Part NumberEIS-PT07A-22-41S(SR)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert22-41
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT07A-22-41S(SR)
Related LinksPT07A-22, PT07A-22-41S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT07A-22-41S(SR) Details Description
Related parts for PT07A-22-41S(SR)
RES 15 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC POWER SUPPLY CONTROLLER 24QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 5% 2W 2512 datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 3A 50 MOHM TH datasheet.pdf
LED ZPOWER WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES 265 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf