Amphenol Industrial PT07C-14-19S
PT07C-14-19S picture photo
Mfg. Part Number
PT07C-14-19S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
PT07C-14-19S.pdf
Availability of PT07C-14-19S
QUANTITY
PT07C-14-19S Order Process
Ship out your order
Specifications of PT07C-14-19S
Internal Part NumberEIS-PT07C-14-19S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT07C-14-19S
Related LinksPT07C-, PT07C-14-19S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT07C-14-19S Details Description
Related parts for PT07C-14-19S
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 6.3A 125VAC RAD datasheet.pdf
IC FPGA 744 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
RES SMD 4.3 OHM 1/3W 0805 WIDE datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 6.49K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 7SKT SLD CUP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 2K FLASH 20SSOP datasheet.pdf
CAP FILM 0.0068UF 5% 850VDC AXIA datasheet.pdf
CAP POLY 180UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CAP FILM 4UF 10% 1.1KV RADIAL datasheet.pdf