Amphenol Industrial PT07E-14-12S(023)
PT07E-14-12S(023) picture photo
Mfg. Part Number
PT07E-14-12S(023)
Brief Description
CONN RCPT 12POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
PT07E-14-12S(023).pdf
Availability of PT07E-14-12S(023)
QUANTITY
PT07E-14-12S(023) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT07E-14-12S(023)
Internal Part NumberEIS-PT07E-14-12S(023)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT07E-14-12S(023)
Related LinksPT07E-14, PT07E-14-12S(023) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT07E-14-12S(023) Details Description
Related parts for PT07E-14-12S(023)
PLUG W/PIN INSERT (10 CONTACT) datasheet.pdf
CAP CER 6PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
RECEIVER FIBER OPTIC 15.5MBPS datasheet.pdf
SIDACTOR BI 120V 150A TO-92 datasheet.pdf
IC MUX ANALOG DUAL 8CH 28SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.1M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 6.8MH 360MA 2.9 OHM TH datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf