Vishay/BCcomponents SFR16S0002490FA500
SFR16S0002490FA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0002490FA500
Brief Description
RES 249 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0002490FA500.pdf
Availability of SFR16S0002490FA500
QUANTITY
SFR16S0002490FA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0002490FA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0002490FA500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)249
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0002490FA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0002490FA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0002490FA500 Details Description
Related parts for SFR16S0002490FA500
FIXED IND 4.7UH 6.8A 15.8 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
BOARD EMULATOR 78K0 UPD78007X datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 100V X7R 1812 datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 3.02K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CANMDM-15PH003M7 datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.7V 500MW SOD80 datasheet.pdf