Amphenol Industrial PT07E-18-11S(014)
PT07E-18-11S(014) picture photo
Mfg. Part Number
PT07E-18-11S(014)
Brief Description
CONN RCPT 11POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
PT07E-18-11S(014).pdf
Availability of PT07E-18-11S(014)
QUANTITY
PT07E-18-11S(014) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT07E-18-11S(014)
Internal Part NumberEIS-PT07E-18-11S(014)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions11
Shell Size - Insert18-11
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishNickel, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT07E-18-11S(014)
Related LinksPT07E-18, PT07E-18-11S(014) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT07E-18-11S(014) Details Description
Related parts for PT07E-18-11S(014)
FIXED IND 10UH 250MA 3 OHM TH datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A UNSHLD datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 4POS 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 383 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 5.62 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf