Amphenol Industrial PT07E-20-41S(SR)
PT07E-20-41S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT07E-20-41S(SR)
Brief Description
CONN RCPT 41POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
PT07E-20-41S(SR).pdf
Availability of PT07E-20-41S(SR)
QUANTITY
PT07E-20-41S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT07E-20-41S(SR)
Internal Part NumberEIS-PT07E-20-41S(SR)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT07E-20-41S(SR)
Related LinksPT07E-20, PT07E-20-41S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT07E-20-41S(SR) Details Description
Related parts for PT07E-20-41S(SR)
DIODE GEN PURP 100V 30A DO203AB datasheet.pdf
DUCT JOINING STRIP BLK (6=6') datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 25.62VC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 8.06K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 475 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 1/0 AWG GREEN 100' datasheet.pdf
RIVET SNAP 0.240" NYLON BLACK datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
TRIMMER 200K OHM 0.5W TH datasheet.pdf