Amphenol Industrial PT07E-22-21S(023)
PT07E-22-21S(023) picture photo
Mfg. Part Number
PT07E-22-21S(023)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 21POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
PT07E-22-21S(023).pdf
Availability of PT07E-22-21S(023)
QUANTITY
PT07E-22-21S(023) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT07E-22-21S(023)
Internal Part NumberEIS-PT07E-22-21S(023)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions21
Shell Size - Insert22-21
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT07E-22-21S(023)
Related LinksPT07E-22, PT07E-22-21S(023) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT07E-22-21S(023) Details Description
Related parts for PT07E-22-21S(023)
RES SMD 10.7 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 50V U2J 0805 datasheet.pdf
6010 CORDSETS 10A 70 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 79POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 23POS SKT datasheet.pdf
CAP POLY 10UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
LED EASYWHT COOL WHT 5000K 2SMD datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 1A 115VAC 28VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
MICRO 9 F SOD JACKS datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
3900UF 450V 76X105MM 85C 2000H datasheet.pdf