Amphenol Industrial PT07E-24-61S
PT07E-24-61S picture photo
Mfg. Part Number
PT07E-24-61S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 61POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
PT07E-24-61S.pdf
Availability of PT07E-24-61S
QUANTITY
PT07E-24-61S Order Process
Ship out your order
Specifications of PT07E-24-61S
Internal Part NumberEIS-PT07E-24-61S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT07E-24-61S
Related LinksPT07E-, PT07E-24-61S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT07E-24-61S Details Description
Related parts for PT07E-24-61S
CONN FFC VERT 26POS 1.00MM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS BOX MNT PINS datasheet.pdf
CHROME XC 5/16" SILVER 250' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES 100 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
MX-LOC GRP-MACH F3 .500-.625 datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
CABLE ASSEMBLIES datasheet.pdf
CAP FILM 400VDC 0.062UF RADIAL datasheet.pdf