Amphenol Industrial PT07P-22-32P(SR)
PT07P-22-32P(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT07P-22-32P(SR)
Brief Description
CONN RCPT 32POS JAM NUT PIN
Datasheet Download
PT07P-22-32P(SR).pdf
Availability of PT07P-22-32P(SR)
QUANTITY
PT07P-22-32P(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT07P-22-32P(SR)
Internal Part NumberEIS-PT07P-22-32P(SR)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions32
Shell Size - Insert22-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT07P-22-32P(SR)
Related LinksPT07P-22, PT07P-22-32P(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT07P-22-32P(SR) Details Description
Related parts for PT07P-22-32P(SR)
BUZZER ELEMENT PIEZO 6.6KHZ 20MM datasheet.pdf
RFID READER HF GEN1 13.56MHZ datasheet.pdf
SENSOR 300PSI M12-1.0 6G .5-4.5V datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
FILTER FAN GREY datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 7POS PIN datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 10NS 100CABGA datasheet.pdf
10-LNTRN STRNGLT CRD SET HNDLMP datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf