Amphenol Industrial PT07SE-16-26PW(SR)
PT07SE-16-26PW(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT07SE-16-26PW(SR)
Brief Description
CONN RCPT 26POS JAM NUT PIN
Datasheet Download
PT07SE-16-26PW(SR).pdf
Availability of PT07SE-16-26PW(SR)
QUANTITY
PT07SE-16-26PW(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT07SE-16-26PW(SR)
Internal Part NumberEIS-PT07SE-16-26PW(SR)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT07SE-16-26PW(SR)
Related LinksPT07SE-16, PT07SE-16-26PW(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT07SE-16-26PW(SR) Details Description
Related parts for PT07SE-16-26PW(SR)
IC REG CTRLR BST FLYBK PWM 8SOIC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 12V datasheet.pdf
TVS DIODE 22VWM 35.5VC SOD123W datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TLV70033-503 datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 440VAC Y5U RDL datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 30MULTIPWRSO datasheet.pdf
RES 604 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS .8MM SMD GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 16A 250V datasheet.pdf
RES SMD 82K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf