Amphenol Industrial PT07SE-18-32S(SR)
PT07SE-18-32S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT07SE-18-32S(SR)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 32POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
PT07SE-18-32S(SR).pdf
Availability of PT07SE-18-32S(SR)
QUANTITY
PT07SE-18-32S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT07SE-18-32S(SR)
Internal Part NumberEIS-PT07SE-18-32S(SR)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT07SE-18-32S(SR)
Related LinksPT07SE-1, PT07SE-18-32S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT07SE-18-32S(SR) Details Description
Related parts for PT07SE-18-32S(SR)
HOOK-UP STRND 24AWG WHITE 100' datasheet.pdf
IC FPGA 322 I/O 484FBGA datasheet.pdf
FUSE GLASS 315MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 43K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 8P8C UNSHIELDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 392 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
IC BUFFER 9OUTPUT 1.5V 48MLF datasheet.pdf
OSC MEMS 66.6666MHZ CMOS SMD datasheet.pdf