Amphenol Industrial PT07SE-20-41PW(SR)
PT07SE-20-41PW(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT07SE-20-41PW(SR)
Brief Description
CONN RCPT 41POS JAM NUT PIN
Datasheet Download
PT07SE-20-41PW(SR).pdf
Availability of PT07SE-20-41PW(SR)
QUANTITY
PT07SE-20-41PW(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT07SE-20-41PW(SR)
Internal Part NumberEIS-PT07SE-20-41PW(SR)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT07SE-20-41PW(SR)
Related LinksPT07SE-20, PT07SE-20-41PW(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT07SE-20-41PW(SR) Details Description
Related parts for PT07SE-20-41PW(SR)
Connector Receptacle 20 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 5% 3W 6327 datasheet.pdf
RES SMD 169K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 62 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
RES 505 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf