Amphenol Industrial PT07SE-20-41PY(SR)
PT07SE-20-41PY(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT07SE-20-41PY(SR)
Brief Description
CONN RCPT 41POS JAM NUT PIN
Datasheet Download
PT07SE-20-41PY(SR).pdf
Availability of PT07SE-20-41PY(SR)
QUANTITY
PT07SE-20-41PY(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT07SE-20-41PY(SR)
Internal Part NumberEIS-PT07SE-20-41PY(SR)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT07SE-20-41PY(SR)
Related LinksPT07SE-20, PT07SE-20-41PY(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT07SE-20-41PY(SR) Details Description
Related parts for PT07SE-20-41PY(SR)
RES ARRAY 4 RES 180 OHM 0804 datasheet.pdf
OSC XO 51.84MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
30W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
508 TB RIS CLA 2ND-LEVEL datasheet.pdf
PIN WIRE DISC .2740 MARKED datasheet.pdf
CONN PLUG 24W7 M CRIMP FLOAT MNT datasheet.pdf
114 dB, 192 kHz 6-Channel D/A Converter IC datasheet.pdf
Micropower Low Cost Fixed 3.3 V, 5 V, 12 V and Adjustable DC-to-DC Converter IC datasheet.pdf