Hirose Electric Co Ltd FX4C3-40P-1.27DSAL(71)
FX4C3-40P-1.27DSAL(71) picture photo
Mfg. Part Number
FX4C3-40P-1.27DSAL(71)
Brief Description
CONN HDR 40POS 1.27MM
Datasheet Download
FX4C3-40P-1.27DSAL(71).pdf
Availability of FX4C3-40P-1.27DSAL(71)
QUANTITY
FX4C3-40P-1.27DSAL(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX4C3-40P-1.27DSAL(71)
Internal Part NumberEIS-FX4C3-40P-1.27DSAL(71)
PackagingBulk
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions40
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesBoard Lock
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Mated Stacking Heights8mm, 10mm, 11mm
Height Above Board0.275" (6.99mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX4C3-40P-1.27DSAL(71)
Related LinksFX4C3-40P-1, FX4C3-40P-1.27DSAL(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX4C3-40P-1.27DSAL(71) Details Description
Related parts for FX4C3-40P-1.27DSAL(71)
RES 180K OHM 1/6W 5% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 351V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
CAP CER 20PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES SMD 6.42KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LED PLAT DRAGON 590NM YLW SMD datasheet.pdf
CONN SOCKET 5POS SNGL STR CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 3.9K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
EXL UNITIZED WHEEL 3" 2S FIN datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
PLUG ASS'Y OF HYB SF DRAWER9P datasheet.pdf
CONN HDR 1.27MM 16POS SMT datasheet.pdf