Stackpole Electronics Inc. WW5JT100R
WW5JT100R picture photo
Mfg. Part Number
WW5JT100R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100 OHM 5W 5% AXIAL
Datasheet Download
WW5JT100R.pdf
Availability of WW5JT100R
QUANTITY
WW5JT100R Order Process
Ship out your order
Specifications of WW5JT100R
Internal Part NumberEIS-WW5JT100R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductWW Series Resistors
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesWW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WW5JT100R
Related LinksWW5J, WW5JT100R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
WW5JT100R Details Description
Related parts for WW5JT100R
IC SWITCH DIGITAL SINGLE SOT-23 datasheet.pdf
RES SMD 7.68K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MPU RESET CIRC 4.00V SC59-3 datasheet.pdf
TVS DIODE 20.5VWM 33.2VC AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
RES 1.18K OHM 3/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 3W DO204AL datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf