TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FG39PA-LC
D38999/26FG39PA-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FG39PA-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 39POS PIN
Datasheet Download
D38999/26FG39PA-LC.pdf
Availability of D38999/26FG39PA-LC
QUANTITY
D38999/26FG39PA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FG39PA-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/26FG39PA-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (2), 20 (37)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FG39PA-LC
Related LinksD38999/26, D38999/26FG39PA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FG39PA-LC Details Description
Related parts for D38999/26FG39PA-LC
RES 10 OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 25.8KOHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
RES 115K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 36VOUT 75W datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
AIR FLOW SWITCH W/120MM GUARD NO datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CAP CER 82PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 1000VDC 0.012UF RADIAL datasheet.pdf
SP CAP, HX SERIES, 20VDC, 22UF datasheet.pdf