Amphenol Industrial PT07SE-22-55S(303)
PT07SE-22-55S(303) picture photo
Mfg. Part Number
PT07SE-22-55S(303)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
PT07SE-22-55S(303).pdf
Availability of PT07SE-22-55S(303)
QUANTITY
PT07SE-22-55S(303) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT07SE-22-55S(303)
Internal Part NumberEIS-PT07SE-22-55S(303)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, Finish-
Contact Finish-
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT07SE-22-55S(303)
Related LinksPT07SE-22, PT07SE-22-55S(303) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT07SE-22-55S(303) Details Description
Related parts for PT07SE-22-55S(303)
IC Z8 MCU 1K 20SSOP datasheet.pdf
FIXED IND 7.5NH 680MA 104 MOHM datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
TWEEZER POINT ULTRA FINE 7 4.53" datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 4MB FLASH 516PBGA datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156" datasheet.pdf