Amphenol Industrial PT07SE-22-55S(SR)
PT07SE-22-55S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT07SE-22-55S(SR)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
PT07SE-22-55S(SR).pdf
Availability of PT07SE-22-55S(SR)
QUANTITY
PT07SE-22-55S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT07SE-22-55S(SR)
Internal Part NumberEIS-PT07SE-22-55S(SR)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT07SE-22-55S(SR)
Related LinksPT07SE-2, PT07SE-22-55S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT07SE-22-55S(SR) Details Description
Related parts for PT07SE-22-55S(SR)
IC DAC 16BIT SER VOUT 5V 14-SOIC datasheet.pdf
RES 0.07 OHM 2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES 8.98K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 53POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125" datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CAP CER 22UF 10V X5R 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 500MW DO35 datasheet.pdf