Amphenol Industrial PT07SE-24-61S(SR)LC
PT07SE-24-61S(SR)LC picture photo
Mfg. Part Number
PT07SE-24-61S(SR)LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 61POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
PT07SE-24-61S(SR)LC.pdf
Availability of PT07SE-24-61S(SR)LC
QUANTITY
PT07SE-24-61S(SR)LC Order Process
Ship out your order
Specifications of PT07SE-24-61S(SR)LC
Internal Part NumberEIS-PT07SE-24-61S(SR)LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesStrain Relief
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT07SE-24-61S(SR)LC
Related LinksPT07SE-24, PT07SE-24-61S(SR)LC Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT07SE-24-61S(SR)LC Details Description
Related parts for PT07SE-24-61S(SR)LC
RES SMD 71.5K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
THERMISTOR 40 OHM 265V SMT PTC datasheet.pdf
IC MOTOR CONTROLLER PAR 20PLCC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 44MQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 2KV X7R 2220 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN +/-15VOUT datasheet.pdf