Microchip Technology MIC29310-3.3BT
MIC29310-3.3BT picture photo
Mfg. Part Number
MIC29310-3.3BT
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 3A TO220-3
Datasheet Download
MIC29310-3.3BT.pdf
Availability of MIC29310-3.3BT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MIC29310-3.3BT Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC29310-3.3BT
Internal Part NumberEIS-MIC29310-3.3BT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output3A
Voltage - Dropout (Typical)0.6V @ 3A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 16V
Current - Limit (Min)3A
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC29310-3.3BT
Related LinksMIC2931, MIC29310-3.3BT Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC29310-3.3BT Details Description
Related parts for MIC29310-3.3BT
IC FPGA 180 I/O 256PBGA datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 11.4A 9 MOHM TH datasheet.pdf
EXTENDER VOLUME CONTROL .750" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 40 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf