Amphenol Industrial PT08CE-14-12PW(SR)
PT08CE-14-12PW(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT08CE-14-12PW(SR)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 12POS INLINE PIN RA
Datasheet Download
PT08CE-14-12PW(SR).pdf
Availability of PT08CE-14-12PW(SR)
QUANTITY
PT08CE-14-12PW(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT08CE-14-12PW(SR)
Internal Part NumberEIS-PT08CE-14-12PW(SR)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT08CE-14-12PW(SR)
Related LinksPT08CE-14, PT08CE-14-12PW(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT08CE-14-12PW(SR) Details Description
Related parts for PT08CE-14-12PW(SR)
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 71.5 OHM 1% 3W 6227 datasheet.pdf
IC DUAL RETRIG MULTIVIBR 16-SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 80A TO263-3 datasheet.pdf
ELBOW 4961 SERIES STEEL datasheet.pdf
HEAT SHRINK VTN200 7/8 BK 100'SP datasheet.pdf
RES 511K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 60.4K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 15 OHM 30W 5% TO220 datasheet.pdf