Amphenol Industrial PT08CE-14-18S(SR)
PT08CE-14-18S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT08CE-14-18S(SR)
Brief Description
CONN PLUG 18POS INLINE SKT RA
Datasheet Download
PT08CE-14-18S(SR).pdf
Availability of PT08CE-14-18S(SR)
QUANTITY
PT08CE-14-18S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT08CE-14-18S(SR)
Internal Part NumberEIS-PT08CE-14-18S(SR)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT08CE-14-18S(SR)
Related LinksPT08CE-1, PT08CE-14-18S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT08CE-14-18S(SR) Details Description
Related parts for PT08CE-14-18S(SR)
IC REG BUCK ADJ 1.6A DL 16TSSOP datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 600V 30A DIN RAIL datasheet.pdf
OPTOISO 7.5KV OPN COLLECTOR 6DIP datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 1.91K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 33.2 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 3.0V datasheet.pdf
CAP FILM 1.8UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf