Amphenol Industrial PT08CE-16-23S(SR)
PT08CE-16-23S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT08CE-16-23S(SR)
Brief Description
CONN PLUG 23POS INLINE SKT RA
Datasheet Download
PT08CE-16-23S(SR).pdf
Availability of PT08CE-16-23S(SR)
QUANTITY
PT08CE-16-23S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT08CE-16-23S(SR)
Internal Part NumberEIS-PT08CE-16-23S(SR)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions23
Shell Size - Insert16-23
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT08CE-16-23S(SR)
Related LinksPT08CE-1, PT08CE-16-23S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT08CE-16-23S(SR) Details Description
Related parts for PT08CE-16-23S(SR)
TRIMMER 20K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CONN FFC TOP 39POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 6.3V 10% 2917 datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 6TSSOP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 108BGA datasheet.pdf
RES 680K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf