Amphenol Industrial PT08CE-22-32P(SR)
PT08CE-22-32P(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT08CE-22-32P(SR)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 32POS INLINE PIN RA
Datasheet Download
PT08CE-22-32P(SR).pdf
Availability of PT08CE-22-32P(SR)
QUANTITY
PT08CE-22-32P(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT08CE-22-32P(SR)
Internal Part NumberEIS-PT08CE-22-32P(SR)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions32
Shell Size - Insert22-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT08CE-22-32P(SR)
Related LinksPT08CE-2, PT08CE-22-32P(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT08CE-22-32P(SR) Details Description
Related parts for PT08CE-22-32P(SR)
CONN PC PIN CIRC .094DIA TINLEAD datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 290000UF 7.5V SCREW datasheet.pdf
PREM IMPACT TL/W BLADE 110/66 datasheet.pdf
FAN CORD 45DEG 48" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf