Amphenol Industrial PT08CP-14-12PW(351)
PT08CP-14-12PW(351) picture photo
Mfg. Part Number
PT08CP-14-12PW(351)
Brief Description
CONN PLUG 12POS INLINE PIN RA
Datasheet Download
PT08CP-14-12PW(351).pdf
Availability of PT08CP-14-12PW(351)
QUANTITY
PT08CP-14-12PW(351) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT08CP-14-12PW(351)
Internal Part NumberEIS-PT08CP-14-12PW(351)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT08CP-14-12PW(351)
Related LinksPT08CP-14, PT08CP-14-12PW(351) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT08CP-14-12PW(351) Details Description
Related parts for PT08CP-14-12PW(351)
RES SMD 97.6K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL STR 34POS datasheet.pdf
EVALUATION MODULE FOR DAC7631 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 4.096V 8SO datasheet.pdf
CONN SPRING 22POS SNGL .255 SMD datasheet.pdf
RES 0.4 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP CER 47PF 500V NP0 1206 datasheet.pdf